Krátky test: Máte chudobné či bohaté myslenie?
My, aj mnoho ľudí okolo nás pracuje. Mnohí hovoria, že sa chcú stať bohatými. Zároveň aj keď sa tí ľudia vidia "Ako budú počítať milióny", ešte stále sú chudobní... Niektorí túžia po bohatstve roky a ešte stále sa nedarí ho vybudovať.
Počas svojej desaťročnej kariéry finančníka som si položil otázku:
Čo odlišuje bohatých od chudobných?
Aká bola typická odpoveď chudobných:
Peniaze
. Veď bohatí majú veľa peňazí.
Bohatí ľudia odpovedali inak. Hovorili, že peniaze sú len dôsledok ich myslenia a postoja. Peniaze ku ním prichádzajú, pretože robia veci inak. Bohatstvo im vytvára
iný prístup
.
Teraz si dáme krátky test. Skúste naň odpovedať ihneď, bez premýšľania. Sú to len dve otázky.
Čo urobíte, ak máte nedostatok peňazí?
1. Šetrím a znižujem svoje náklady.
2. Snažím sa viac zarobiť.
Ak chcete viac zarobiť, ako to urobíte?
1. Budem pracovať viac hodín
2. Nájdem si lepšiu prácu za lepšiu hodinovku.
Ste otvorení podnikaniu?
1. Áno, rád by som podnikal
2. Áno, už podnikám
3. Nie, podnikanie nie je niečo, čo ma baví
4. Nie, mám strach z podnikania
Ako vám dopadol test? V čom vás prekvapil? Prezradím aj odpovede.
Vyhodnotenie prvej a druhej otázky:
Odpovedali ste na prvú otázku, že znížite svoje náklady? Práve ste odmietli príležitosti zarobiť viac. Dokonca ak by vám niekto ponúkol lepšiu prácu či bokovku, často by ste ju ihneď zavrhli. Je to úplne chudobné myslenie.
Dostali ste sa k druhej otázke. Ihneď vás napadlo, že budete pracovať viac hodín? Z mojej praxe táto cesta vás rýchlo nasmeruje do sebazničenia. Začnete obmedzovať spánok a iné vaše obľúbené aktivity. Váš životný prístup:
„Mám radosť“
nahradí slovíčko
„Musím.“
Odpoveď nájdem si lepšiu prácu za lepšiu hodinovku je odpoveď iného štýlu. Je to odpoveď odvahy. Znamená, že možno skončím svoju prácu, aby som mohol ísť na pohovory a stretávať iných ľudí. Znamená, že prekonám svoj strach a opustím svoje istoty.
Tajomstvo tretej otázky
Táto otázka je dosť na rovinu. Chcete podnikať alebo nie? Zatiaľ najlepší spôsob, ako žiť výnimočný život, je cez podnikanie či iné podnikateľské aktivity. Čo je podnikanie podľa definície?
"Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku."
Zároveň podnikanie neznamená, že máte živnosť, či s.r.o. Podnikať môžete napríklad aj doma aj bez papiera. Vytvárať a predávať niečo vlastné.
Chcete vybudovať veľkú firmu? Cesta ide cez podnikanie.
Chcete si vybudovať malú farmu v prírode nezávislú na svete? Toto je tiež podnikanie, pretože budete zodpovedný za to, koľko vyprodukujete a či budete mať čo jesť.
Podnikanie je úzko spojené so zodpovednosťou. Podnikanie nie je to o tom, že "za moje chyby môžu druhí." Najväčšia spätná väzba pre podnikateľa je počet vystavených a uhradených faktúr a suma na jeho podnikateľskom účte. Druhá najväčšia spätná väzba pre podnikateľa je úsmev či mračenie v tvári jeho rodiny a blízkych.
V mojom živote som vyskúšal všeličo. Z call centra som sa za tri roky dostal na pozíciu výborne plateného IT konzultanta a to bez IT (informatickej) školy. Každá z mnohých prác mi otvorila nové obzory. Postupne som prešiel zo živnosti a otvoril s.r.o. Vytvoril úspešné projekty v IT aj vo financiách. Kúsok po kúsku naberal skúsenosti a menil svoje myslenie z chudobného na bohaté. Zistil, že peniaze, ale aj iná hojnosť v živote, môže prichádzať rýchlo a ľahko.
Dokonca viem, aká je odpoveď bohatého na druhú otázku. Chcete ju počuť?
Redaktor: Ak chcete viac zarobiť, ako to urobíte?
Bohatý: Vytvorím niečo, čo dokáže zarábať s mojou minimálnou snahou. Čo dokáže zarábať aj keď spím. Vytváram si pasívny príjem. Zároveň budujem aj to, čo sa za peniaze nedá kúpiť.
Preto bohaté myslenie nie je iba o tom, koľko peňazí zarobíte. Bohaté myslenie je aj o tom, ako udržať harmóniu všetkých piatich kruhov života:
- Práca alebo podnikanie
- Financie a majetok
- Rodina a vzťahy
- Zdravie
- Vlastný sebarozvoj