Časť 5. - Kúpiť akcie alebo ETF fondy? Ako ich vybrať?

Aj vy riešite dilemu, či si kúpiť akcie alebo ETF fondy? V tomto článku sa dozviete aké sú druhy akcií a ETF fondov, ako sa vzájomne líšia, ako znížiť svoje riziká pri nákupe a držaní ETF fondov, aj ako zarobiť viac.

Toto je piaty článok z našej série akcie a ETF. Je nadstavba ku iným článkom našej série Akcie a ETF. Preto ak je pre vás téma akcií a ETF úplne nová, odporúčame vám prečítať predchádzajúce časti.

Časti série Akcie a ETF

Základy o akciách, ETF fondoch a klasických fondoch

Táto časť je o krátkom porovnaní akcií, ETF fondov a štandardných fondov. ETF a klasické fondy sme rozoberali v našom predchádzajúcom článku. Ak ste ho nevideli, odporúčame vám ho prečítať.

Čo sú akcie (v skratke)

Čo sú ETF (v skratke)

Čo sú klasické akciové fondy (v skratke)

Chcete sa dozvedieť základy o ETF fondoch? Odporúčame najprv prečítať tento článok

Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

Základné pravidlo pri rozhodnutí či kúpiť ETF alebo akcie

Mnoho ľudí sa hrnie do konkrétnych akcií preto, že chcú zarobiť viac ako by zarobili v ETF fonde. Opak je často krát pravdou. Ak vyberáte priamo konkrétne akcie, často krát sa rozhodujete kvôli svojim pocitom a preto si z neznalosti vyberiete nevhodné akcie.

ETF fondy majú nízke poplatky za správu (Obvykle do 0,3% ročne). Preto ak ste si neistí, aké akcie kúpiť, vyskúšajte hlavne ETF fondy.

Kedy si vybrať ETF

Kedy si vybrať akcie

Oplatí sa mať aj ETF fondy aj akcie?

Podľa čoho si vybrať akcie a ETF fondy?

Aké sú základné typy akcií

Akcie môžeme najčastejšie delíme na

Growth Stock (Rastové akcie)

V tomto prípade investujete do podniku, ktorý by mal čo najviac narásť a zhodnotiť sa. Chcete, aby čo najviac zvýšil svoje tržby či zisk.

Rast podniku stojí peniaze, preto tieto spoločnosti väčšinu svojho zisku investujú do seba, a z toho dôvodu často vyplácajú malú dividendu (do 2% ročne), alebo vôbec žiadnu. Niektoré z týchto spoločností nemusia byť ani ziskové. Ale majú hodnotu na trhu, pretože časť investorov v nich verí. Growth Stock majú typicky velké výkyvy ceny akcie (označované ako volatilita)

Príklady Growth Stock

Poznámka: Spoločnosť AMAZON sa rozhodla nevyplácať dividendu a všetky zisky investovať na svoj ďalší rast. Akcia Amazon momentálne stojípribližne 3500 USD, čo je na túto akciu primeraná cena. Niektorí brokeri umožňujú kúpiť iba celú akciu, iní podporujú aj zlomkové akcie (časti akcií), teda môžete nakúpiť aj časť akcie AMAZON za menej ako 3500 USD.

Dividendové akcie

Je to typ akciíí, ktoré časť ziskov podnikov vyplácajú svojím majiteľom za zaujímavú dividendu. Na druhej strane vďaka tomu, že zisk vyplácajú svojim akcionárom, majú menej prostriedkov na svoj rast. Obvykle sú tieto firmy veľkými spoločnosťami v svojom sektore a často už veľmi nemajú ako rásť. Cena ich akcií sa oproti rastovým akciám (growth stock) veľmi nepohybuje.

Dividenda týchto akcií sa pohybuje od 2 do 5% ročne. V histórii sa ich dividenda pohybovala od 4 do 8% ročne

Príklady dividendových akcií

Blue chips

Tieto akcie investori považujú za spoľahlivé a stabilné. Obrat a zisk týchto spoločností je pomerne stabilný, pohybuje sa pomaly hore. Preto ich investori považujeme za nízko rizikové. Príklady týchto akcií sú spoločnosti známych značiek napríklad Coca-Cola, General Electric alebo AT&T. Medzi Blue chips patria často aj najväčšie technologické spoločnosti sveta (Napr. Microsoft, Visa). Investori z týhcto akcií väčšinou dostávajú dividendy.

Príklady Blue Chips akcií

Story Stock (Príbehové akcie)

Tieto akcie predávajú víziu a ukazujú príbeh spoločnosti. Investori ich kupujú pretože veria v ich budúcnosť a ich vedenie. Riaditelia týchto firiem sú obvykle často v médiách. Story stock predávajú emóciu. To je dôvod prečo sa investori rozhodnú kúpiť tento druh akcií, aj napriek ich vysokej až “prestrelenej” cene. Tieto akcie môžu aj výrazne padnúť, dokonca stať sa bezcennými (Aká je rozumná cena akcie - nájdete v časti nižšie).

Príklady Story Stock

Akcie menej úspešných spoločností

Nie každá spoločnosť úspešne podniká a rastie. Niektorým klesajú tržby, iné sú v kríze, niektoré dokonca bankrotujú. Preto cena ich akcií môže aj klesať smerom nadol.

Príklady menej úspešných spoločností

Príklady bankrotujúcich spoločností

Akcie IBM od roku 2013 pomaly klesajú

(Pozrite si graf IBM na Google)

Kedy je akcia drahá?

Pri Growth Stock a hlavne Story Stock (Tesla, Apple, Zoom) sa často stáva že akcia je moc drahá. Toto znamená že akcia je drahá vzhľadom k tomu, koľko vám dokáže zarobiť.

Žiadna spoločnosť nedokáže dlhodobo prežiť, pokiaľ nemá zisk (profit).

Skúste sa nad tým hlbšie zamyslieť. Dokáže fungovať spoločnosť, ktorá iba prerába peniaze?

Spoločnosti obchodované na burze cenných papierov majú povinnosť zverejňovať ich finančné čísla raz za štvrť roka. Tieto časti roka sa označujú písmenom Q (angl. quarter). Investori očakávajú od spoločností určité výsledky. Ak si myslia že jej zisk (Profit) v Q2 (druhom kvartáli) stúpne alebo stúpnu jej tržby, ceny akcií tejto spoločnosti pravdepodobne budú rásť.

Základné ukazovatele ceny akcie sú

Market cap - celková hodnota spoločnosti

Turnover (Tržby)

E/P - Earnings/Profit (tržby voči zisku spoločnosti)

Dividend Yield (Dividenda v %)

Vedeli ste, že akcie a dividendy z nich potrebujete zdaniť?

Odporúčame článok: Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

P/E - Price/Earnings ratio (Cena akcie ku tržbám spoločnosti)

Ako nájsť ukazovatele akcií

Pravidlo diverzifikácie

!!! Toto je jedno z najpodstatnejších pravidiel pri investovaní!!!

Časti sveta, do ktorých možno investovať

Sektory, do ktorých možno investovať

Aký má vplyv tlačenie nových peňazí na cenu akcií?

časť novo vytlačených peňazí sa rozdelí medzi celý akciový trh. Akcie s veľkým potenciálom, obvykle technologické akcie, rastú najviac. O akcie s malým potenciálom sa investori nezaujímajú a tie rastú minimálne alebo klesajú. Vytvárajú sa bubliny na trhu a môžeme čakať aj znehodnotenie meny. Investície do akcií zároveň kopírujú a chránia proti inflácii.

Náš odhad je, že finančný trh sa bude najbližšie roky až desiatky rokov výrazne meniť.

Odkaz na článok:

Kedy a kde môžem kúpiť akcie a ETF fondy?

Ako môžem akcie nakúpiť?

Pre nákup akcií sa používajú tzv. brokeri. Sú to firmy ktoré za vás za malý poplatok kúpia alebo predajú akcie na medzinárodnej burze cenných papierov. O tom akého si vybrať sa dočítate tu:

Kedy môžem akcie nakúpiť?

Akcie sa obchodujú v rôznych časoch. Záleží na ktorej burze (miesto kde sa vymieňajú akcie medzi kupujúcimi a predávajúcimi) sa vaša akcia predáva. Ak kupujete akcie amerických spoločností je veľká šanca že ich budete kupovať cez burzu NYSE (New York stock exchange). Tá je otvorená cez pracovný týždeň od 15:30 do 22:00 Slovenského času. Kryptomeny sú obchodované non-stop 24/7. Otváracie doby sa môžete dozvedieť na:

https://www.etoro.com/trading/market-hours-and-events/

Zlaté tipy ako úspešne investovať

Bežní ľudia nakupujú draho (chamtivosť) a predávajú lacno (strach).

Ako zvládnuť svoje emócie

Čo urobiť keď bude opäť kríza

Investovanie do akcií je len o vytrvalosti a výbere správnych spoločností. V prípade že investujete do stabilných a veľkých firiem a akcie držíte niekoľko rokov a dodržali ste všetky pravidlá v tomto článku nemusíte sa investovania báť.

Držať sa stratégie za každú cenu

Rada na záver? Držte sa vášho plánu a nemeňte ho. Ak je kríza, nepredávajte, ale nakupujte. Ak chcete nakupovať pravidelne, tak nakupujte pravidelne aj počas krízy, aj mimo nej. V drvivej väčšine prípadov naberú akcie po kríze naspäť svoju hodnotu a budú pokračovať v raste.

Články v sérii Akcie a ETF

Späť na hlavnú stránku BlueNumbers


BlueNumbers Logo