Časť 3. – Ako si vybrať ETF brokera – veľké porovnanie brokerov

Časť 3. – Ako si vybrať ETF brokera – veľké porovnanie brokerov

V tomto článku píšeme o výhodach a nevýhodach brokerov Interactive Brokers , Lynx , XTB , Trading 212 , DEGIRO , Etoro , Revolut , FIO broker , ale aj “netypických ETF brokeroch” ako Finax a EIC .

Vybranie toho správneho akciového / ETF brokera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, aké pri svojich investíciach spravíte. Preto tento článok obsahuje obsiahle porovnania, výhody a nevýhody tých najznámejších akciových a ETF brokerov s priamym prístupom na burzu.

Obsah článku

Ako sa líšia brokeri navzájom

Nie každý broker dokáže všetko. Nie každý broker je naozaj vhodný pre naše investície. Rozdiely medzi nimi začiatočník obvykle nevidí.

Typické rozdiely sú:

Rozdiely v zdaňovaní

Zdaňovanie je jedna z najdôležitejších argumentov pri výbere brokera. Je to obsiahla téma, preto je rozobratá v zvlášť paragrafe.

Každý štát má inú daňovú reguláciu, preto broker buď

Pri investovaní cez Brokerov sa budete najčastejšie stretávať s 3 druhmi daní

Chcete vedieť viac o zdaňovaní? Odporúčame článok:

Typický rozdiel je pri brokeroch aj v zdaňovaní dividendy amerických akcií

Rozdiely v garanciách brokerov

Mnoho ľudí sa pýta, ako sú garantované moje peniaze u brokerov. Ukážeme si to na Slovenských zákonoch a Slovenskej licencii OCP – Obchodníka s cennými papiermi. Toto OCP musí mať oddelený majetok a cenné papiere klientov od majetku samotného OCP. Majetok a cenné papiere klientov sú uložené u Depozitára – obvykle u banky. V prípade, ak OCP skrachuje, OCP nemá právo a ani možnosť siahnuť na cenné papiere klientov. Má maximálne možnosť siahnuť na nezainvestovanú hotovosť klientov. Táto hotovosť je chránená slovenským Garančným Fondom Investícii (ktorý je ako keby alternatíva Fondu Ochrany Vkladov pre peniaze na bankových účtoch). Teda v prípade krachu brokera, sa majetok klientov v cenných papieroch prevedie pod iného brokera a hotovosť klientov je vyplatená z garančného fondu investícii.

Mnohí brokeri, ktorí poskytujú svoje investično-burzové služby pre Európskych klientov, sú povinní dodržiavať prísne EU regulácie a využívajú podobnú alternatívu ochrany ako licencia OCP – Obchodníka s cennými papiermi na Slovensku.

Ďalší typický rys OCP je používanie zberných účtov . Broker zbiera peniaze aj požiadavky na nákup od svojich klientov a následne urobí jednu transakciu “vo veľkom”. Tak broker zaplatí omnoho nižšie poplatky a dokáže ponúknuť klientom výhodnejšie produkty. Všetky tieto transakcie sú v mnohých databázach viacerých spoločností, búrz cenných papierov aj finančných regulátorov. Sú niekoľkonásobne istené a niekoľkonásobne zálohované. Môže sa maximálne stať, že “obchodovanie na trhu sa prerušilo kvôli chybe”, ale nemôže sa stať, že “údaje o transakciách sa “stratia”.

Keď sprostredkovateľ tvrdí, že databáza majetku klientov sa môže “stratiť”, popýtajte sa ho, nech uvedie konkrétne príklady, kedy sa táto databáza a majetok klientov “stratil”. Ak nevie odpovedať na túto otázku, najskôr chce iba “strašiť klienta” aby predal svoj “výhodnejší” produkt.

Pozor na poplatky za investičné produkty

Veľa finančných sprostredkovateľov, ale aj zástupcov bánk a poisťovní či iných ľudí, využíva aj neseriózne formy presviedčania. Chcú uzatvoriť zmluvu, získať čo najskôr klientove peniaze, aby získali aj svoje provízie čo najskôr. Často zamlčiavajú riziká, poplatky, zdaňovanie. Často presviedčajú, že “ich produkt je najlepší na trhu”. Nechajte si túto ponuku prejsť hlavou. Vygooglite si o ich produkte viac. A hlavne pozrite si, či ten “ich produkt” dokáže byť výhodnejší ako priame investovanie do ETF fondov cez burzového brokera popísané obsiahlo napríklad na tomto webe.

Pozor na iné riziká brokerov

Nie všetci brokeri sú regulovaní EÚ. Narazíte aj na mnohých brokerov, ktorí nemajú ani licenciu ani právo brať peniaze od klientov. Buď nemajú ani právnu formu, alebo majú svoje sídlo niekde v daňovom raji v Belize. Na Slovensku je aj veľa finančných pyramíd pôvodom zo zahraničia. Overte si ich pôvod. Nedávajte svoje peniaze kamkoľvek. Zďaleka sa vyhýbajte investičným systémom na báze odporúčaní a MLM.

Ďalším rizikom brokera je, že ho vytlačí konkurencia a dostane sa do čoraz väčšej straty. Preto síce je tento broker regulovaný inštitúciami štátov EÚ či USA, aj napriek tomu mu môže hroziť riziko nepriaznivej finančnej situácie až bankrotu.

Brokerov v tomto článku sme vybrali preto, pretože podnikajú plne oficiálne a podľa regulácií EÚ. Sú pod dohľadom finančných regulátorov a preto poskytujú výraznú záruku bezpečnosti. Pri tých najznámejších brokeroch sa pozeráme aj na ich finančný model a podnikateľský pohľad, akú majú šancu rastu.

Ktorý broker je najbezpečnejší

Bezpečnosť brokera tvoria dve základné ochrany

Najbezpečnejším brokerom je Interactive Brokers (IB)

Hlavné dôvody, prečo je najbezpečnejší, sú:

Ďalšie body sú rozpísané v časti bezpečnosť brokera Interactive Brokers. V porovnaní s IB dosahujú iní brokeri iba zlomok počtu účtov a zlomok aktív pod správou. Skrátka je tu Interactive Brokers a potom “tí iní”.

Rozdiely v bezpečnosti brokera, ak je obchodovaný na burze

Bezpečný broker je taký, ktorý dokáže dosahovať zisk a zvyšuje počet svojich klientov. Nebezpečný je broker, ktorý je v kríze, má vysoké náklady a dostáva sa do insolventnosti až bankrotu.

Zaujímavú ochranu brokera tvorí možnosť obchodovať jeho akcie na burze cenných papierov a s tým spojená povinnosť publikovať svoje účtovné závierky. V nich dokážete dohľadať počet klientov, priemerný majetok na účte klienta, príjmy, náklady a zisk brokera a mnoho ďalších informácií. Tieto dokumenty sú často dostupné v časti investor relations

Príklady

Ak nájdete finančné uzávierky Etoro a Trading212, zistíte, že títo brokeri sú veľmi malí, rizikoví, a nie je záruka, že títo brokeri prežijú najbližšie roky. Preto brokeri Etoro a Trading 212 sú považovaní za výrazne rizikovejších oproti XTB. Transparentnosť je silná zbraň dnešnej doby.

Čo sa stane, keď bude padať finančný systém?

Ak nastane Ten “Pád finančného systému”, z môjho pohľadu bude úplne jedno, u akého brokera alebo banky budete mať peniaze. Jednoducho sa k ním nedostanete. Ak nastane pád finančného systému, trhy aj banky budú padať ako domino. Ostane Vám iba to, čo vlastníte fyzicky, teda iba nehnuteľnosť, zopár hnuteľných vecí (auto, výbava), cenné kovy ako zlato, striebro, investičné mince, potraviny a ak bude elektrika, možno virtuálne meny.

Či sa niečo môže stať alebo dokonca stane? Je to otázka na zamyslenie pre každého z nás. Napíšte mi, na čo ste prišli.

Porovnanie jednotlivých brokerov

Obvykle väčšina ľudí, ktorí hľadajú najlepšieho burzového brokera, si obvykle vyberá zo zoznamu:

V tomto článku nájdete aj výhody a nevýhody iných brokerov, ktorí nie sú v našom užšom výbere na nákup akcií a ETF. Konkrétne:

Ak budete spokojní s hodnotnými informáciami v tomto článku alebo inde na portáli BlueNumbers.sk, môžete nás podporiť. Podporíte nás tým, že si založíte účet vLynx, Interactive Brokers, XTB, Etoro či u iných partnerov cez naše odkazy . Vy nezaplatíte za otvorenie účtu žiadne poplatky navyše, ale my získame malú marketingovú (affiliate) províziu avďaka ktorej vieme tvoriť lepšie články aponúknuť Vám ich zadarmo.

Ak sa rozhodnete cez naše odporúčanie uzatvoriť účet u niektorých vybraných brokerov ( XTB ), môžete od nás získať bezplatnú bonusovú konzultáciu navyše.

Interactive Brokers (IB)

Jeden z celosvetovo najznámejších brokerov na obchodovanie s akciami, fondmi, dlhopismi, ale aj rôznymi inými nástrojmi ako investičné certifikáty. Využívajú ho korporátni klienti – niektoré banky, poisťovne, či obchodníci s cennými papiermi. Napríklad jeden z mojich známych – bývalý riaditeľ OCP – bol prekvapený, že IB je dostupný aj pre slovenských klientov.

Interactive Brokers má jedny z najnižších možných poplatkov za nákup a predaj finančných inštrumentov (pohybuje sa okolo eura za transakciu). Zároveň rovnakú akciu môžeme cez IB kúpiť aj na rôznych burzách a tak ich kúpiť za najlepšiu cenu. Je vhodný aj na dlhodobé držanie akcií a ETF, aj na obchodovanie s nimi.

V IB budete mať viaceré účty v rôznych menách. Najčastejšie sa stretnete, že máte účet v USD na nákup US akcií a účet v EUR na vklady a nákup Európskych akcií a ETF. Poplatok za zmenu meny je veľmi malý (pri nižších sumách obvykle 2 EUR)

V IB si dokážete kúpiť aj akcie z iných krajín (Napríklad ruské akcie, české, či niektoré čínske)

Update: Zmena v IB ohľadom zrušenia Activity Fee

Interactive Brokers zrušilo mesačný poplatok 10 USD mesačne za vedenie účtu. Vďaka tomu sa Interactive Brokers stal Top 1 voľbou pre investície pre Slovákov aj Čechov.

Activity Fee poplatok bol ako keby predplatený kredit v hodnote 10 USD mesačne, ktorý ste buď využili na zaplatenie poplatkov pri transakciách, alebo vám prepadol a strhli vám ho z účtu. Activity Fee zrušili od 1. 6. 2021.

Čo znamenalo zrušenie IB Activity Fee

Bezpečnosť a garancie Interactive Brokers

Interactive Brokers ponúka jednu z najvyšších bezpečností, ktoré dokáže ponúknuť broker

Iné druhy garancií Interactive Brokers

Pre predstavu ako veľa je 200 miliárd aktív pod správou (Číselne 200.000.000.000 USD alebo anglicky 200 Billion)

Preto garancie Interactive Brokers sú ďaleko vyššie ako u iných brokerov, dokonca niekedy vyššie ako garancie bánk.

V prípade záujmu odporúčam si pozrieť Interactive Brokers stock na Google (Ticker IBKR) a pozrieť si aj IB brokers stránku pre investorov.

https://investors.interactivebrokers.com/ir/main.php

Interactive Brokers minimálny vklad

Poplatky Interactive Brokers

IB ponúka pre štandardných klientov vybrať si medzi dvomi druhmi systému transakčných poplatkov – Tiered a Fixed commisions.

Pre bežných klientov investujúcich v menších sumách odporúčame Tiered Commisions , keďže majú menší minimálny poplatok za transakciu (každý nákup / predaj cenného papiera). V praxi nákup US akcií za 1000 USD výjde približne na 1 USD, nákup EUR akcií do 2 EUR.

Niekedy sa stane, že si IB klient omylom vyberie Fixed poplatky. Poplatkovú schému si vie zmeniť aj v nastaveniach účtu Interactive Brokers.

Tiered commisions

Fixed Commisions

Odporúčanie: Nastavte Tiered poplatky (pre väčšinu klientov)

Poznámka: Fixed poplatky sú výhodné iba pre inštitúcie, ktoré obchodujú naozaj veľké objemy transakcií. Fixed poplatky sú však prednastavené pre nové klientske účty v Interactive Brokers

Špecialita IB – Stock Yield Enhancement Program

V prípade, ak máte účet v IB v hodnote aspoň 50.000 USD, môžete sa zapojiť do Stock Yield Enhancement Program. Vďaka tomuto programu si môžu externé spoločnosti tretích strán zapožičať “vaše akcie a ETF” na krátkodobé obchodovanie. Pri tomto programe o Vaše akcie nemôžete prísť a “stratiť ich”. Práve naopak, za to, že ich požičiate, môžete získať extra zhodnotenie navyše.

Link: https://ibkr.info/node/1838

Špecialita IB – API a prepojenia na automatizované obchodovanie

V prípade, ak sa chystáte obchodovať s akciami pomocou automatizácií a obchodovacích robotov, pravdepodobne budete využívať platformu IB. Ponúkajú vhodné API aj zdroje dát potrebné pre robo trading.

IBKR Lite – nedostupné pre Európu

IBKR Lite malo výhodu, že obchodujete akcie a ETF bez poplatku (Commision-free). Zároveň IBKR Lite nemalo Activity Fee poplatok.

Keďže Interactive Brokers zrušilo Activity Fee mesačný poplatok na Interactive Brokers Pro účtoch, už IBKR Lite neprináša žiadne výhody pre Slováka.

IBKR Lite je navyše dostupný len pre USA a Indiu. Slováci ani Európania nemajú možnosť založiť si IBKR Lite účty

Špecialita Interactive Brokers – vhodný pre firemné investovanie

Interactive Brokers je Top 1 voľba pre firemné investovanie a pre trading. Pre viac info pozrite časť

Výhody IB

Nevýhody IB

Pre koho je Interactive Brokers

Pre koho nie je vhodný IB

Založenie účtu a Referral Bonus pre nového klienta

Pri zakladaní IB účtu môžete využiť aj referral bonus

Referral Bonus IB

BlueNumbers návody pre Interactive Brokers

Zvažujete Interactive Brokers? Vrámci BlueNumbers sme vytvorili aj detailné návody ako začať pracovať s Interactive Brokers.

Ďalšie užitočné linky:

Lynx Broker

Tento broker technicky využíva platformu Interactive Brokers. Je to v podstate Interactive Brokers v inej krabičke, s inou grafikou a inou poplatkovou štruktúrou.

Podobnosti Lynx a Interactive Brokers

Rozdiely Lynx oproti Interactive Brokers

Bezpečnosť a garancie Lynx

Lynx minimálny vklad

Výhody Lynx

Nevýhody Lynx

Pre koho je Lynx

Užitočné odkazy

XTB

Tohto brokera poznáme hlavne z prostredia obchodovania s finančnými derivátmi (FOREX, akciové indexy, komodity, prípadne kryptomeny) s využitím páky. V tejto oblasti patrí medzi top spoločnosti v Európe.

Neskôr pridal aj možnosť nákupu klasických akcií a ETF, ako aj nákup akcií a ETF na páku (Pákové produkty na akcie a ETF sa nazývajú CFD).

Spoločnosť XTB zrušila poplatky na nákup fyzických akcií a ETF – pôvodný poplatok 10€ za transakciu zrušila a znížila na nulu – 0€. Táto zmena je účinná od 10. 10. 2020, preto tento broker je už výrazne výhodnejší aj pre bežných menších klientov.

Tento broker bol kedysi najmä pre Traderov – obchodníkov na burze, ktorí radi obchodujú na páku. V súčasnosti je už aj pre bežných menších investorov a ľudí, ktorí chcú vyskúšať obchodovanie akcií a ETF. Vrámci XTB X-Station platformy nájdete aj veľa predvypočítaných funkcií, indikátorov alebo detailných pohľadov na grafy. Máte možnosť spojiť si aj niekoľko odlišných grafov v jeden prehľad. Máte možnosť si ľahko zadefinovať Stop-Loss a Take-Profit (Pokyny, kedy uzatvoriť pozíciu) . Máte možnosť si realtime (V reálnom čase) otvoriť rôzne pozície na komodity, Forex, či indexy iba s minimálnymi poplatkami a predať ich hoci o pár minút neskôr. XTB obsahuje všetko, čo by potreboval obchodník s FOREX, komoditami a derivátmi.

XTB už má formulár W8-BEN pre nižšie zdaňovanie dividend z amerických akcií a amerických ETF

Zároveň XTB ponúka k dispozícii iba tie najväčšie US a Európske akcie. Ponúkajú aj pomerne malý výber ETF fondov a akumulatívnych ETF fondov. Na druhej strane s komisiou 0€ za nákup sú už omnoho výhodnejší na obchodovanie.

XTB má veľmi dobrú SK / CZ lokálnu podporu. Zároveň ponúkajú výborné vzdelávanie pre Trading (Obchodovanie) v SK/CZ jazyku. Vzdelávanie zahŕňa články, množstvo videí, pravidelné aktuálne správy z trhu a mnoho ďalšieho. Ak ste Slovák a chcete sa naučiť obchodovať, určite Vám pomôže XTB. Ak chcete zistiť, kedy by mohol byť správny čas na nákup či predaj akcií, opäť Vám pomôže pomôcť XTB.

(Poznámka autora: Môj súkromný odhad je, že v XTB majú najlepšie vzdelávacie materiály v SK/CZ jazyku na obchodovanie na Slovensku)

Bezpečnosť a garancie XTB

Aj keď platformu XTB využíva veľa medzinárodných klientov pre obchodovanie s derivátmi, XTB ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

Iné garancie XTB

Minimálny vklad a poplatky pri XTB

Vhodnosť XTB pre akciového / ETF investora

Výhody

Nevýhody

Výhody XTB

Nevýhody XTB

Pre koho je XTB

Chcete zistiť viac o XTB?

Odporúčame pozrieť

BlueNumbers Bonusy pre XTB:

Možnosti uzatvoriť účet v XTB bez konzultácie od BlueNumbers.sk .

BlueNumbers tipy na XTB bezplatné vzdelávanie

Etoro broker

Tento broker kedysi dávnejšie predával iba kryptomeny. Akcie a ETF pridal ich do portfólia až neskôr. Používa agresívny marketing najmä cez YouTube.

Etoro je americký broker. Jeho hlavná klientela je v USA a platí dolármi. V Európe je preto, že mal záujem rozšíriť si biznis aj klientelu, ale nie je plne prispôsobený pre SK / CZ klientov.

Etoro patrí medzi “Social Trading” brokerov. Máte možnosť kopírovať obchody úspešnejších traderov. Na druhej strane v iných krajinách mimo Slovenska buď vôbec nemajú časový test, alebo ho majú menej výhodný. Preto sa Vám neoplatí kopírovať krátkodobých obchodníkov na Etoro a tým pádom strácate jednu z hlavných výhod tohto “Social Trading” brokera.

Etoro má podporu hlavne v angličtine. Obchodný systém sa dá nadstaviť aj do češtiny. Nenájdete ani jedného Slováka na Etoro oficiálnej podpore. Etoro poskytuje vzdelanie len v angličtine. Ak sa chcete naučiť obchodovať, Etoro na to nie je ideálny broker najmä kvôli chýbajúcemu vzdelávaniu.

Bezpečnosť a garancie Etoro

Aj keď platformu Etoro využíva viacero väčších hráčov, Etoro ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

Poskytuje Etoro garancie a poistenie k účtu až do 1.000.000 €?

Odporúčanie: Ak chcete investovať väčšie sumy peňazí (nad 10.000€), odporúčame iného brokera ako Etoro. Ak však chcete vyskúšať investovanie do akcií za pár Eur (Do hodnoty účtu max. 3000€), budete potrebovať brokera, u ktorého si viete kúpiť zlomkové akcie, preto po zvážení rizík bezpečnosti môžete vyskúšať aj Etoro. Neskôr odporúčam presunúť peniaze k bezpečnejšiemu brokerovi.

Poplatky Etoro

Ich hlavná výhoda je, že nemajú minimálne poplatky za transakciu. Za transakcie si účtujú “spread”, teda kúpite cenné papiere o niečo drahšie ako je cena na trhu. Podobne cenné papiere predáte o niečo lacnejšie ako je cena na trhu.

Preto pri stratégii na Etoro môžete diverzifikovať a tak nakúpiť za malé sumy veľmi veľa akcií rôznych firiem.

Dajte si pozor na skryté poplatky Etoro. Napríklad zvýšené poplatky za prenos pozície cez noc (tkzv. SWAP), ak obchodujete na páku. Iné poplatky ako poplatok za výber z účtu 5 USD sú relatívne v pohode. Dajte si pozor na Inactivity Fee – ak nevykonáte žiadnu transakciu 12 mesiacov po sebe (Typicky zabudnete, že máte Etoro Účet), broker si bude strhávať inactivity Fee 10 USD mesačne.

Ak budete chcieť obchodovať finančné deriváty (Indexy, komodity, Forex a iné produkty na páku), môže byť pre Vás omnoho výhodnejší XTB broker.

Minimálny vklad na otvorenie Etoro účtu

Etoro nemá minimálny vklad. Opäť hovoríme iba o minimálnom praktiskom vklade – ak chcete začať obchodovať, alebo nakúpiť akcie alebo ETF, vložte aspoň 500€

Zdaňovanie a rozsah ETF v ponuke

Veľká slabina Etora je zdaňovanie – neponúkajú formulár W8-Ben, preto Vám budú strhávať daň z dividendy US akcií 30% namiesto 15%. Zdaňovať zbytočne navyše Vám môžu aj iné európske akcie.

Ďalšia ich obrovská slabina je výrazne obmedzený zoznam akcií prakticky iba na USA, a ešte výraznejšie obmedzený zoznam ETF fondov. Pre nás, Slovákov, sú zaujímavé ETF fondy s akumulovanou dividendou. Takýchto fondov nájdete na Etoro iba pomerne málo. Nebudete si môcť vybrať ani ETF fondy s najnižším poplatkom, ako je to napríklad v IB / Lynx. Budete radi, ak v Etoro vôbec nájdete niektoré špecializované akumulatívne ETF fondy.

Výhody Etoro

Nevýhody Etoro

Varovanie k Etoro – CFD

Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

Varovanie k Etoro – Marketingový podvod s poistením

Pre koho je Etoro

Poznámka od BlueNumbers.

Užitočné odkazy

Trading 212

Trading 212 bol založený v roku 2004. Broker je regulovaný úradom FSCS vo Veľkej Británii. Tento broker je obvykle považovaný za bezpečného. Trading 212 je Britský broker a preto je jeho hlavná klientela v Británii. V tejto krajine je od roku 2016 top broker na trading.

Je vhodný hlavne pre začínajúcich investorov ktorí nemajú veľký kapitál, pretože umožňuje nakúpiť zlomkové akcie. Pre začiatočníkov je vhodný aj vďaka svojej jednoduchej platforme

Trading 212 neponúka platformu ani podporu v slovenčine alebo češtine.

Bezpečnosť a garancie Trading 212

Druhy účtov

Trading 212 ponúka dva druhy účtov.

Trading 212 Invest – Klasický účet

Trading 212 CFD – Účet pre obchodníkov

Keď si založíte bežný účet, môžete používať oba účty naraz.

Poplatky

Poplatok za 2 transakcie (Nákup aj predaj) je

Link na cenník Trading 212

Výhody

Nevýhody

Varovanie k Trading 212 – Marketingový podvod s poistením

Varovanie k Trading 212 – Finančné uzávierky

Účtovné uzávierky Trading 212 iných prepojených častí asi neprečítate, budete potrebovať vedieť po Grécky a Bluharsky

Pozor pri Trading 212 – CFD

Zhrnutie

DEGIRO

Je dostupný pre Čechov a niektoré iné krajiny EU. Tento broker už nie je dostupný pre Slovákov. Niektorí Slováci u neho majú účet z doby, keď DEGIRO registroval aj slovenských klientov.

Hlavná výhoda DEGIRO je nízka cena za transakciu (obvykle 0,5 (US akcie) až 2,5€ (EU akcie) za transakciu) a bez potreby minimálneho vkladu. Zároveň Veľa ETF v DEGIRO kúpite oslobodené od poplatku (Vrátane veľa iShares, aj zopár Vanguard fondov.

Hlavná nevýhoda je zdaňovanie, keďže majú veľmi slabo vyriešený daňový systém. Dane platíte podľa najvyšších daní krajiny v DEGIRO programe. Teda pri DEGIRO môžete počítať so zdanením 30% za US akcie a ETF (Chýbajúci formulár W3-BEN). Daň z dividendy 35% pre české akcie je tiež KO kritérium pre držanie českých akcií.

Preto sa Čechom aj niektorým Slovákom cez DEGIRO oplatí iba buď obchodovať, alebo držať akumulatívne ETF fondy. Na druhej strane mnoho klientom skutočne stačí nakúpiť, držať a dokupovať zopár akumulatívnych ETF. Ak budete to myslieť s obchodovaním vážne, aj tak neskôr prejdete do Interactive Brokers.

Link na poplatky DEGIRO

viac o zdaňovaní:
Pozrite si webstránku https://www.degiro.cz/tax.html , tam časť Srážková daň a podotázku Která sadzba dane se použije na můj příjem. Uvidíte niečo takéto:

Doplnenie zdaňovania dividend
Síce DEGIRO nemá formulár W8-BEN, využíva alternatívu tohto formuláru. Pri veľkom počte amerických akcií budete platiť daň z dividendy iba 15% namiesto štandardných 30%. Zoznam akcií s výhodnejším zdanením nájdete na linku:

Bezpečnosť a garancie DEGIRO

Aj keď platformu DEGIRO využíva veľa medzinárodných klientov pre obchodovanie s akciami, DEGIRO ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

Kto vlastní DEGIRO

Výhody DEGIRO

Nevýhody DEGIRO

Pre koho je DEGIRO

Revolut

Toto nie je štandardný broker. Revolut je banka, ktorá sa rozhodla vytvoriť dobré online mobilné bankovníctvo. Jej základná myšlienka je stať sa top alternatívou pre ľudí žijúcich či dovolenkujúcich v zahraničí. Jej hlavná výhoda sú veľmi nízke Exchange rates – výmenné kurzy medzi menami. V Revolut môžete viesť naraz viac účtov v rôznych menách. Výhodou Revolut je aj virtuálna online karta, ktorú môžete kedykoľvek zapnúť a vypnúť, a tak si vytvoriť ochranu pri platení online. Zároveň prinášajú extra bezpečnosť, keďže každú platbu online potrebujete schváliť cez Revolut mobilnú aplikáciu.

Revolut sa rozhodla priniesť možnosti obchodovania na burze “masám”, preto sa rozhodla umožniť aj niečo z nákupu akcií, kryptomien, či komodít. Je to doslova “Pokus”, keďže dokážete nakúpiť momentálne iba US akcie, nedokážete nakúpiť žiadny ETF fond, dokážete nakúpiť len 7 virtuálnych mien, a z komodít iba zlato a striebro (Stav k 19.8.2020).

Oceňujeme ľahkosť a prehľadnosť Revolut mobilnej aplikácie.

Zároveň trading appka v Revolut je dosť nedokonalá a pre lepšie obchodovanie budete potrebovať používať aj iné analytické portály.

Investovanie cez Revolut

POZOR: Revolut zmenil poplatky od 1.3.2021 a znížil počet bezplatných obchodov. Už je výrazne drahší pre obchodovanie, preto je dnes už menej výhodný ako iní brokeri.

Máte si možnosť vybrať 3 druhy účtov (aktualizované)

Revolut Cenník pre Trading je dostupný tu:

https://www.revolut.com/en-CZ/help/wealth/stocks/trading-stocks/what-fees-will-i-be-charged-for-my-trading

Zmena meny cez Revolut

Výhody Revolut

Nevýhody Revolut

Pre koho je Revolut

FINAX

Určite ste o FINAX už počuli zo slov slovenských finančných sprostredkovateľov. Prvé, čo si treba uvedomiť je, že:

FINAX NIE JE ŠTANDARDNÝ BURZOVÝ BROKER

Finax je portfóliový broker, kde si máte možnosť vybrať rozloženie portfólia do akciovej a dlhopisovej zložky (od 100% v akciách cez 50% ku 50% akcie dlhopisy až po 100% v dlhopidoch).

Aj sa FINAX označuje za “RoboBrokera”, v skutočnosti nakupuje dookola len 10 ETF fondov (6 akciových, 4 dlhopisových), pričom FINAX ako prvá spoločnosť sa rozhodla priniesť Slovákom a Čechom výhody Časového testu (Oslobodenie od dane pri držaní akcií viac ako 1 rok). Inými slovami lepšie zhodnotenie oproti alternatívam typu TAM, Amundi a pod.

Zároveň FINAX je odlišný od štandardných brokerov (IB, Lynx, Etoro) tým, že je distribuovaný ako produkt pre finančných sprostredkovateľov, ktorí vďaka jeho doporučeniu môžu získať zaujímavú províziu. Keďže FINAX potrebuje zaplatiť provízie, potrebuje mať zákonite aj vyššie poplatky, čo sa ukazuje najmä v jeho poplatku za správu. (Interná poznámka: IB, Lynx a Etoro ponúkajú len zanedbateľné provízie za otvorenie účtu)

Zároveň FINAX ponúka klientom možnosť odporučiť svojho známeho, vtedy získa odporučiteľ aj odporúčaný výhody a vyhne sa tak systému finančného sprostredkovania finančných agentov.

Poplatková schéma FINAX

Pozor, Finax cez sprostredkovateľa je iný ako Finax napriamo

Ak vás navštívi štandardný finančný sprostredkovateľ, nerobí to zadarmo. Má záujem dostať provízie za produkty, ktoré vám uzatvorí. Pre vás to znamená poplatky navyše. Preto ak máte Finax cez sprostredkovateľa, možete mať vo vašom Finaxe poplatky navyše, pričom pravdepodobne nezískavate od sprostredkovateľa žiadne služby vhodnej protihodnoty.

Príklady poplatkov navyše od sprostredkovateľov

Preto ak ste nakupovali Finax cez sprostredkovateľa, overte si, aké poplatky za váš Finax platíte. Ak platíte veľa, môžete zvážiť otvorenie účtu vo Finax napriamo, alebo otvoriť účet u nízkopoplatkových burzových brokerov

Čo nakupuje FINAX

Finax nakupuje 10 ETF fondov (6 akciových, 4 dlhopisové)

Pri 100% akciovom portfóliu nakupuje

Názov Index správca ETF Podiel
US Large S&P500 iShares 38,50%
US Mid S&P400 Mid Cap SPDR 9,00%
US Small Russel 2000 SPDR 6,00%
EU Large STOXX® Europe 600 x-trackers 19,50%
EU Small MSCI Europe Small Cap x-trackers 6,00%
EM MSCI Emerging Markets iShares 19,50%
hotovosť 1,50%
FINAX ETF fondy 100% akciové portfólio

Pri 100% dlhopisovom portfóliu nakupuje

Názov Zameranie dlhopisov (Bondov) správca ETF Podiel
Global Global Bonds x-trackers 67,50%
EU Corp European corporation Bonds x-trackers 25,00%
EU HY European High-Yeld Bonds x-trackers 3,00%
EM Emerging Markets Bonds UBS 3,00%
hotovosť 1,50%
FINAX ETF fondy 100% dlhopisové portfólio

Dokážem robiť to, čo FINAX, ale cez iného brokera ?

Áno, dokážete robiť presne to, čo Finax, nakúpiť tie isté fondy ako Finax, pričom neplatiť za správu 1,2% ročne.

Dokonca predpokladáme, že ak by ste mali účet s nakúpenými akciami a ETF u štandardného burzového brokera ako IB, Lynx či XTB, príde Vám Finax ako nezaujímavá možnosť.

Kedy sa oplatí FINAX a kedy burzový broker

Výhody FINAX

Nevýhody FINAX

Pre koho je FINAX

EIC

Určite ste o EIC už počuli zo slov slovenských finančných sprostredkovateľov. Platí niečo podobné ako pri FINAX a to, že:

EIC NIE JE ŠTANDARDNÝ BURZOVÝ BROKER.

EIC je technická platforma, ktorá umožňuje pravidelný nákup (investičné sporenie) do fondov, ktoré majú v ponuke. V zozname sú aj klasické fondy, ale aj niektoré ETF fondy s akumulatívnou dividendou, aj niektoré ETF s distribuovanou dividendou.

Investovanie cez platformu EIC dokážu sprostredkovať rôzni finanční sprostredkovatelia mnohých spoločností. Klient ako jednotlivec si nedokáže sám uzatvoriť EIC účet. Vždy si musí uzatvoriť účet pomocou sprostredkovateľa.

Podobne ako FINAX, aj EIC je odlišný od štandardných brokerov (IB, Lynx, Etoro) tým, že je distribuovaný ako produkt pre finančných sprostredkovateľov, ktorí vďaka jeho doporučeniu môžu získať zaujímavú províziu. Keďže sprostredkovateľ EIC má záujem získať províziu, klient zákonite potrebuje zaplatiť jeho províziu cez poplatky, čo sa v prípade EIC ukazuje vo vstupnom poplatku pre investíciu do fondov, ktorý je často hradený vopred hneď po uzavretí zmluvy. Mieru vstupného poplatku do EIC fondov nastavuje sprostredkovateľ podľa svojho sebavedomia aj svedomia.

Typy účtov v EIC

Typy účtov sú popísané na linku: https://eic.eu/produkty

Poplatková štruktúra EIC

Poplatky pri produktoch EIC sa delia na poplatky pre platformu a na poplatky, ktoré sú príjmom sprostredkovateľa

Poplatky pre platformu EIC

Poplatky pre sprostredkovateľa EIC

Krátka kalkulácia poplatkov

Nakúpené akciové indexové ETF v USD

Podľa provízie sprostredkovateľa môžete mať buď účet výhodný (min. 0,5% vstupný poplatok) až úplne nevýhodný (6% poplatok) a ročne za správu zaplatíte od 0,3 do 1,6% (správa EIC, správa fondu a vysoky poplatok sprostredkovateľa)

Nakúpený štandardný akciový fond v EUR cez EIC (okrem ETF)

Podľa provízie sprostredkovateľa môžete mať buď účet výhodný (min. 0,3% vstupný poplatok) až úplne nevýhodný (5,3% poplatok) a ročne za správu zaplatíte od 0,9 do 3,3% (správa EIC a správa fondu)

Zhrnutie poplatkov:

Kto je sprostredkovateľ EIC?

Sprostredkovateľ EIC môže byť ľubovoľný finančný sprostredkovateľ, ktorého spoločnosť má zmluvu, že môže distribuovať produkty od technickej platformy EIC.

Tu sa skrýva najviac neserióznosti zo strany sprostredkovateľov produktov EIC. Nie každý finančný sprostredkovateľ má vhodné odborné znalosti. Nie každý sprostredkovateľ má hlbšie vedomosti o fondoch. Niektorí sprostredkovatelia vyslovene “zavádzajú” klienta. Pri neserióznom sprostredkovateľovi sa môže ľahko stať, že klient uzatvorí štandardného “výhodného” investičného sporenia, kedy klient má zaplatiť čo najskôr “poplatok za cieľovú sumu” aby sprostredkovateľ mohol dostať províziu a klient mal “silný pocit straty” pre prípad, ak by chcel zrušiť tento produkt.

Pri produktoch EIC je často najslabší alebo najsilnejší článok finančný sprostredkovateľ .

Na druhej strane samotná platforma EIC je technická platforma a preto nemá vlastných sprostredkovateľov. Samotné EIC nezodpovedá za štýl sprostredkovania ich produktov finančnými sprostredkovateľmi. Aktuálne ako EIC platforma nemá záujem ani riešiť overenie serióznosti sprostredkovateľov ich produktov.

Ako zistiť, že máte dobrého EIC sprostredkovateľa

Čo urobiť, ak mám drahý účet EIC od sprostredkovateľa

Ak ste zaplatili prvotné poplatky do EIC (napríklad za cieľovú sumu), tieto peniaze vám už EIC nevráti. Vtedy nemá zmysel rušiť účet. Ak máte v EIC nasporenú vyššiu sumu a máte aj vyšší nákupný poplatok (2-5%), ale sporíte ich do vhodných ETF fondov, odporúčam už nevkladať nové peniaze do EIC, ale nechať tam zhodnocovať staré (Veď väčšinu poplatkov ste už zaplatili). Dôvod na zrušenie účtu a výber peňazí z EIC máte vtedy, pokiaľ máte vysoký poplatok za manažovanie portfólia (cca 1% ročne). Tento poplatok vám bude ročne ukrajovať z peňazí a preto práve tento poplatok je dôvod, aby ste presunuli svoje peniaze inde.

Ak sa rozhodnete presunúť svoje peniaze mimo EIC, odporúčam dozistiť, či viete využiť časový test a oslobodenie od dane za držanie cenných papierov aspoň rok. Ak ho viete využiť a tak ušetriť zaujímajú sumu na dani, s presunom peňazí z EIC nemáte dôvod sa ponáhľať.

Ak vám sprostredkovateľ uzavrel nevýhodné EIC s vysokými poplatkami, už viete, ktorému sprostredkovateľovi a akým produktom sa nabudúce vyhnúť.

Pozor na zdaňovanie v EIC

EIC je platforma, ktorá sa rozhodla rozšíriť svoje pôsobenie do viacerých krajín (SK, CZ, HU). Zároveň sa rozhodla “nezdaňovať” a zdaňovanie nezahrnúť do ich platformy. Zároveň ďaka tomu ani nepotrebujú riešiť rozdiel v slovenskom zdaňovaní medzi štandardnými fondami (daň 20% zo zisku) a ETF fondami (buď časový test, alebo cca 30% zo zisku). Tým pádom potrebujú iba menšie náklady na technickú údržbu a vývoj EIC platformy a tak sa rozhodli zmluvne preniesť nutnosť zdaňovania na klienta. Často klient o tom, že zisk má zdaniť, ani nevie a tým pádom sa môže z neznalosti dopustiť až trestného činu skrátenia dane a poistného alebo trestného činu daňového podvodu. Toto je dôležité hlavne pre bonitnejších klientov, ktorí majú vyššie investované sumy a tým pádom z neznalosti nemusia priznať vysoké sumy. Klient tak ide do výrazného rizika.

Dôveryhodný sprostredkovateľ EIC určite potrebuje poznať aj základy zo zdaňovania fondov, zdaňovania ETF fondov a iného finančného majetku.

Čo to znamená pre bežných menších klientov? Buď môžete dane ignorovať (Neodporúčame), alebo určite budete riešiť extra zdanenie pri výbere z EIC cez daňové priznanie.

Aktualizácia ku zdaňovaniu

Výhody EIC

Nevýhody EIC

Pre koho je výhodný EIC

FIO BROKER / FIO BANKA

FIO banka má už dlhšiu tradíciu aj v oblasti obchodovania na burze. Ponúka platformu FIO Broker. Táto platforma je staršia, ale funkčná. Kedysi mal FIO broker vysokú požiadavku na prvotný vklad. V súčasnosti je potreba prvotného vkladu zrušená. Na druhej strane určite Vám odporúčame vložiť na začiatok aspoň 500€. Obchodovať s malými sumami sa Vám vo FIO neoplatí.

Špecialita vo FIO je možnosť nákupu amerických ETF z americkej burzy.

Špecialita FIO – výhodný nákup českých akcií

Fio je Česká banka s priamym prístupom na české burzy. Z toho dôvodu vo Fio dokážete výhodne (aj lacnejšie) kúpiť České akcie (Pražská burza aj RM Market) a vo Fio je zaujímavo vyriešené aj zdaňovanie (Aspoň neplatíte daň z dividendy vo výške štandardných 30%, ale iba 15%)

Špeciality českých akcií

Je veľmi málo Českých akcií obchodovaných vo väčšom objeme. Preto veľmi málo medzinárodných brokerov chce mať v portfóliu aj české akcie. Skrátka nemal by ich kto kupovať. Zároveň pridanie každého nového trhu, či burzy na predaj klientom, sú náklady aj pre brokera. Preto české akcie aj pražská burza sa dostávajú do nezáujmu veľkých medzinárodných brokerov. Z toho dôvodu nemá kto tieto akcie kupovať. Preto tieto akcie majú aj nižšiu cenu pri zaujímavej dividende (Obvyklá dividenda českých akcií môže byť aj 2% až 7% ročne).

A práve toto využilo FIO – české akcie sú pre FIO domáci trh, o ktorý majú záujem najmä Česi a Slováci. Vďaka tomu má FIO dostatočne dobrý objem obchodu a vie ponúknuť zaujímavú cenu pre nákup.

Zdaňovanie českých dividend

FIO vám ponúka možnosť zdanenia českých akcií 15% sadzbou. Oproti tomu väčšina brokerov ponúka štandardnú sadzbu pre české akcie až 30%.

Slováci majú zákonnú sadzbu dane z dividend iba 7%. Môžete dať vedieť do komentára, ak budete vedieť o spôsobe, ako zdaniť české akcie slovenskou 7% sadzbou namiesto českej 15% sadzby.

Rozdiely FIO Master a FIO Individual účet

Pri Individual účte máte vaše akcie vedené na meno v CDCP – centrálnom depozitári cenných papierov v Prahe. Preto tento účet je drahší (Platíte aj CDCP) a o niečo viac bezpečný. Na druhej strane budete potrebovať vybaviť veľmi veľa administratívy ohľadom vybavenia príjmu dividend najmä z českých akcií. Dividendy tak dostávate priamo na váš bankový účet. Obvykle sa tento účet až tak neoplatí.

Pri Master účte využívate zberný účet FIO banky, máte nižšie poplatky a FIO sa stará o väčšinu administratívy s akciami, aj dividendami z akcií. Dividendy vám tak prídu priamo na váš investičný účet. Zberný účet FIO banky znamená, že Fio zoskupí viac klientov pod jednu veľkú skupinu, a tak vystupuje navonok ako väčší zákazník s väčšími objemami obchodu aj možnosťou vyšších úspor. Zároveň však eviduje majetok každého klienta zvlášť vo svojich systémoch. Využívanie zberného účtu je bežná prax u menších, aj veľkých medzinárodných brokerov. Šetríte poplatky.

Viac o Master a Individual účte na linku

Špecialita FIO – možnosť nákupu US ETF fondov

FIO vám umožní nakúpiť aj americké ETF, ktoré obvykle u iných brokerov nepotrebujete. Európske regulácie často zabraňujú, aby bežný Európan neprofesionálny klient, nakúpil americké ETF z amerických búrz (NYSE, NASDAQ). Výnimku majú UCITS fondy, teda medzinárodné fondy voľne obchodované v EÚ. Výnimku majú aj profesionálni investori – tí dokážu kúpiť čokoľvek. Výnimku má aj nákup amerických akcií. Microsoft, Google, či iné akcie dokážete kúpiť cez veľa brokerov. Akcií sa netýka regulácia zákazu obchodovania amerických ETF fondov.

Z nejakého dôvodu túto výnimku poskytuje klientom aj FIO. Možno sa to zdá ako veľká výhoda, v praxi je jej význam výrazne menší.

Drvivá väčšina amerických ETF má svoju európsku alternatívu obchodovanú v EUR (Vrátane väčšiny iShares fondov). FIO broker je zároveň výrazne drahší na nákup. Preto jedny z mála fondov, ktoré by som chcel nakúpiť cez FIO, sú ARKK fondy – vysokorizikové fondy možných rýchlorastúcich technologických spoločností. Pre všetky ostatné ETF je často výrazne výhodnejšie Interactive Brokers.

Menová konverzia – riešiť mimo FIO

Pri FIO meníte meny (CZK, EUR, USD) cez menový kurz FIO banky. Tento kurz je výrazne vyšší oproti nízkonákladovým alternatívam (Revolut, IB), a mierne vyššie aj oproti iným SK a CZ bankám. Preto snažte sa vyhnúť zmene meny vo FIO.

FIO poplatky za obvyklú menovú konverziu sú 2,5 až 3% z menenej sumy.

Oproti tomu pri IB a Revolut zameníte menu od 0% do 0,3% z menenej sumy.

link: https://www.fio.sk/akcie-investicie/dalsie-sluzby-fio/devizove-konverzie

Poplatky FIO

Poplatky vo FIO pri nákupe USD a EUR produktov, sú vyššie aj napríklad oproti brokerovi Lynx. FIO broker je zaujímavý na nákup českých akcií vďaka výhodnejším poplatkom na Pražskej burze CDCP. Meniť menu budete chcieť skôr mimo FIO banky.

FIO nemá poplatok za správu a vedenie investičného účtu

Poplatky za transakcie

Poplatky za zmenu meny

Výhody FIO

Nevýhody FIO

Platforma FIO brokera

Ukážka platformy – milé retro

Ukážka FIO platformy

Pre koho je FIO

Brokeri ktorým sa určite vyvarovať

Pri nasledujúcich brokeroch a sprostredkovateľoch sa nám nepáči buď ich netransparentnosť, vysoké ceny alebo spôsob komunikácie. Často odporúčajú investovať začínajúcim investorom do pákových produktov kde môžu rýchlo prísť o peniaze. Väčšine klientov volajú telefonicky, bez toho aby o to žiadali. Vaše číslo vymažú ak o to žiadate niekoľko krát a vidia, že nezarobia.

Iní brokeri

Na internete ste určite počuli o Patria Finance . Tento broker má “nelichotivý titul” ako jeden z najdrahších brokerov. Iní brokeri zahŕňajú Patria Finance do svojho porovnávania aby vyzerali lepšie. Zároveň v porovnaní týchto brokerov často chýba Interactive Brokers s výrazne nižšími poplatkami.

SAXO Bank patrí tiež medzi poplatkovo drahších brokerov. Má vysoké minimálne poplatky za transakciu. Môže byť na zváženie pri bonitnejších klientoch kvôli personalizovanému investično-burzovému poradenstvu. Nemáme s nimi osobnú skúsenosť, preto nevieme Vám o nich povedať viac.

Vzájomné porovnanie Brokerov

V tejto časti si zhrnieme porovnania brokerov podľa kategórií

Ako bonus máte nižšie aj linky na finančné uzávierky jednotlivých brokerov

Páči sa vám prehľad? Môžete podporiť BlueNumbers registráciou účtu u rôznych brokerov

Porovnanie výhodnosti investovania rôznych brokerov

Väčšina investorov bude zvažovať najmä

Ak sú začiatočníci a hľadajú dobré vzdelávanie v SK/CZ, budú zvažovať najmä

Poplatky brokerov sú pomerne nízke. Najlacnejší brokeri sú

Brokeri Etoro a Trading 212 sú ešte lacnejší, nie je však transparentne dohľadateľná ich bezpečnosť

Najbezpečnejší brokeri sú tí najtransparentnejší, a to sú často práve brokeri obchodovaní na burze

Najbezpečnejší broker je jednoznačne

Bezpeční brokeri obchodovaní na burze

Bezpečnosť iných brokerov

Problematická bezpečnosť

Odkazy na finančné uzávierky brokerov

Na linkoch nižšie nájdete finančné uzávierky brokerov. Vďaka tomu si dokážete tu spomenutých brokerov porovnať navzájom aj sami.

Najlepší reporting majú brokeri obchodovaní na burze

Finančné uzávierky iných brokerov

Ako získať BlueNumbers bonusy pri otvorení účtov

Ak vám pomohli naše BlueNumbers články, môžete nás podporiť cez registráciu účtu cez naše linky na BlueNumbers.Vtedy dokážeme získať malú affiliate / marketingovú províziu a vďaka nej tvoriť ďalšie kvalitné články .

Otvoriť účty u brokerov

Poznámka: Etoro už nie je marketingový partner BlueNumbers. Spolupráca bola ukončená / vypovedaná zo strany Etoro.

Získať bonus pre Interactive Brokers

Návody ku brokerom

Vrámci BlueNumbers sme urobili viacero návodov ku brokerom dostupným zdarma na odkazoch

Ak máte otázky, spýtajte sa na

Konzultácie BlueNumbers pri otváraní účtov v Interactive Brokers a XTB

Ako získať odpovede na vaše ďalšie otázky

Ako funguje BlueNumbers

Upozornenie: Investovanie na finančných trhoch zahŕňa rizika. Vaša celková strata môže prevýšiť váš celkový vklad.

Ďalšie časti našej série

Nasledujúca časť:

Predchádzajúca časť:

Iné časti:

Iné série:

Bonusy:

Späť na hlavnú stránku BlueNumbers


BlueNumbers Logo